Loading...
SOLARADO 2018-06-17T13:46:14+00:00

YER ve GÖK

İlk insanlar, kafalarını gökyüzüne kaldırıp orada neler olduğunu merak etmeye başladığı günlerden beri gök olayları ile yakından ilgilenmiş, ritüeller, gelenekler, korkular, şifalar ile bağdaştırıp günlük hayatlarına dahil etmişlerdir. Güneş tutulması sırasında Dünya ve ay, güneşin etrafındaki yolculuklarında uzayda gezinirken, üç kafadar, Dünya’nın ayın gölgesine geçeceği şekilde hizalanır. İnsanlar, güneş ve ay tutulmaları, meteor yağmurları, gezegenlerin gözle görülebilir yakınlığa gelmesi gibi gök olaylarını işaret olarak kullanmışlardır. Halen pek çok kültürde güneş ve ay tutulmaları yeni bir başlangıç olarak görülür ve insanın hayatında yeni bir dönem açacağına ve bu yeni dönemin faydalı değişim ve dönüşümlerle taçlandırıldığına inanılıyor. Paganlara göre güneş tutulması yeni bir başlangıç ​​ve büyümenin bir işareti olarak görülüyor. İnsanlık tarihi boyunca birçok kültürde güneş, insanların varlıkları için hayati önem taşıyan bir nesne olarak görülmüştür. Mısır’da Amun-Ra, Yunan’da Helios, Japon kültüründe Amaterasu ve birçok Baltık kültüründe Saule, isimleriyle anmış, düzenli olarak ibadet etmişlerdir.

Milyonlarca yıldır güneş sisteminde dans eden ay ve dünyanın bu seferki tutulmasını Türkiye’den gözlemleyemesek de perküsyon ve didgeridoo seremonileriyle eş zamanlı olarak kutlayacak ve bu yeni başlangıca beraber adım atacağız. Güneş tutulmasını takip eden 12-13 Ağustos tarihlerinde ise yılın en büyük meteor yağmuru olan Perseid Meteor Yağmuru gerçekleşecek. Bir kaç yıldır ay ışığı yüzünden net gözlemleyemediğimiz Perseid Meteor Yağmuru, bu yıl ayın hilal şeklinde olması ve erken batmasıyla saatte 60 meteor ile harika bir gözlem olanağı sunacak. Bunun yanı sıra gök olaylarını daha iyi incelemek için alanda bulunacak profesyonel teleskobumuzla sonsuz evrene biraz daha yakından bakacağız. Ağustos ayının sıcak günlerinde hem güneş tutulmasını kutlamak, hem de aysız karanlık gökyüzünde Perseid Meteor Yağmuru’nu izlemek için toplanıyoruz

Yurtiçinden ve yurtdışından pek çok psychedelic dj ve grubun katılacağı etkinliğimizde, gündüz saatlerinde canlı ve enstrümantal performanslarla güneşin tadını çıkarıp, geceye hazırlanırken, gece yükselen bpm’le dans pistinde tozu dumana katacağız.

Yurt içinden ve yurt dışından tasarımcılar üretimlerini Solar Art Bazaar alanında sergileyecek. Solar Art Bazaar’da yer almak isterseniz, event sayfasından mesaj göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec